جامعه
خانواده و ازدواج
بهداشت و سلامت
شهر و محيط زيست
دين و انديشه
سبك زندگي
ورزش
حقوقي
حوادث
نسخه قابل چاپ

نسخه وب

داخلی » گزارش تصويری » دين و انديشه

رونمايي از قران 200 ساله

۲۷ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۸:۲۲

اين کتاب تمام تذهيب است و با نقوش اسليمي و ختايي با ترنج و دوسرترنج جدول کشي شده است

نسخه خطي نفيس متعلق به سال 1224 هجري قمري از آثار ارزشمند گنجينه کتابخانه اختصاصي کاخ نياوران  رونمايي شد. مسوول کتابخانه اختصاصي نياوران در اين مراسم گفت: تاريخ تحرير اين اثر ارزشمند سال 1224 هجري قمري عنوان شده و خطاط آن ابوالقاسم نيريزي است.

«احمدي» اظهار داشت: اين نسخه نفيس به خط نسخ و در 234 ورق کتابت شده است. او بهره‏گيري از کاغذ فرنگي، مرکب عالي، قلم يک دانگ، صفحه پردازي دفتري و ... را از ديگر ويژگي‏هاي اين اثر ارزشمند عنوان کرد.

اين مقام مسوول اظهار داشت: از ويژگي‏هاي اين اثر آنست که در صفحه نخست و دوم آن جدول فهرست مشاهده مي‏شود. او گفت: اين کتاب تمام تذهيب است و با نقوش اسليمي و ختايي با ترنج و دوسرترنج جدول کشي شده است.

به بيان اين مقام مسوول نشان هر حزب اين قرآن طرح ترنج و شرفه است و سر سوره‏ها طرح گلداني دارد. «احمدي» اظهار داشت: اين قرآن داراي صفحه دولچکي براي استخاره و نام سوره‏ها و جلد روغني لاکي با طرح گل و بوته با دو سرلوح است. 

این نسخه خطی متعلق به گنچینه این کاخ بوده و به همراه مجموعه‌ای مذهبی از تابلوهای مربوط به حضرت علی (ع) و عکس آن حضرت و جعبه نفیس نقره کوب برای نگهداری از قرآن کریم از مخزن کاخ اختصاصی نیاوران، نمایش تابلوی ویترای (نقاشی روی شیشه) با محتوای عکس و شمشیر حضرت علی(ع) از مخزن کتابخانه اختصاصی و همچنین نمایش کشکول و تبرزین از مخزن کاخ صاحبقرانیه دیگر آثاری هستند كه به نمايش درآمده است.

همچنين مسوول کاخ اختصاصي مجموعه نياوران گفت: جعبه نفيس قرآن کريم براي نخستين بار در اين کاخ به نمايش عمومي گذاشته شده است.  او بيان داشت: اين جعبه ميناکاري در سال 1353 هجري شمسي از طرف شرکت ساخت جواهرات آسيا در لبنان به ايران اهدا شده است. 

اين مقام مسوول گفت: داخل اين جعبه يک کتيبه 3 اونسي از جنس طلاي 18 عيار با نقش آيه‏اي از قرآن بوده که در حال حاضر در بانک مرکزي نگهداري مي‏شود. امامي با اشاره به اينکه کاخ اختصاصي نياوران پس از 6 سال فعاليت مرمتي در اسفند ماه سال 88 بازگشايي شد، افزود: اين کاخ پس از بازگشايي با استقبال چشمگيري از سوي بازديدکنندگان و علاقمندان روبرو شد.