تيترآنلاين - خواص شگفت انگيز آسپرین که نمی دانید - نسخه قابل چاپ

خواص شگفت انگيز آسپرین که نمی دانید

4 ارديبهشت 1393 ساعت 16:41

آسپرین یک مُسکن محبوب در بین همه است اما این قرص دارای خواص شگفت انگیز بسیاری است


آسپرین یک مُسکن محبوب در بین همه است اما این قرص دارای خواص شگفت انگیز بسیاری است که می توان به حذف لکه های لباس گرفته تا مبارزه با آکنه و شوره سر و محافظت از حیاتی ترین عضو بدن انسان اشاره کرد. 

به گزاش داناخبر، زمانی که متوجه شدیم که آسپرین به کاهش سرعت پیشروی سرطان کمک می کند، به دنبال دیگر خواص ضدالتهابی این مُسکن رفتیم. شاید برای شما هم جالب باشد که این داروی مُسکن می تواند برخی از لکه ها را پاک کند، با آکنه و شوره سر مبارزه می کند و البته سلامت قلب را تضمین می کند.

حذف لکه ها

پس از تعریق زیاد بدن، ممکن است که شاهد لکه های سفید روی لباس و لکه های زرد زیر بغل باشید. اما بهترین راه از بین بردن این نوع لکه ها استفاده از آسپرین است، برای این منظور کافی است که لباس خود را در آب با مقداری آسپرین چند ساعتی بخوابانید و پس از آن لباس را با برنامه شست و شوی معمولی ماشین لباس شویی، بشویید. در این لحظه شاهد از بین رفتن لکه ها خواهید بود.

کنترل شوره سر

هیچ چیزی به اندازه شوره های سر که روی لباس ریخته اند، خجالت آور نیست اما خوشبختانه آسپرین می تواند شما را از شر این پوسته های سفید نجات دهد. در حقیقت «سالیسیلیک اسید» موجود در آسپرین در شامپوهای ضدشوره به منظور کنترل شوره سر استفاده می شود.
برای این منظور کافی است که دو عدد آسپرین را به حالت پودر در آورید و با یک قاشق غذاخوری در شامپوی مصرفی خود ترکیب کنید و بعد سر خود را با این ترکیب شست و شو دهید تا شاهد از بین رفتن لایه های مرده پوست شوید.

درمان آکنه

آسپرین خاصیت ضدالتهابی قوی دارد و می تواند در عرض چند دقیقه باعث کاهش التهاب نواحی ملتهب همانند جوش های روی پوست شود. برای این کار کافی است که قرص آسپرین را به شکل پودر درآورده و با مقداری آب ولرم آن را مخلوط کنید. سپس بر روی جوش ها بمالید و چند دقیقه ای اجازه دهید که روی پوست شما باقی بماند و بعد با آب نسبتا گرم آن را از روی پوست خود بشویید. سالیسیلیک اسید موجود در آسپرین به حذف این عارضه پوستی نیز کمک می کند.

تمیز کردن سرویس بهداشتی

دیگر نیاز نیست که هزینه های گزافی برای جرم گیرهای توالت و حمام خود صرف کنید. اگر شما مقداری آسپرین در قفسه دارویی خود دارید می توانید از خاصیت لایه برداری این قرص استفاده کنید. در حقیقت با حل کردن دو قرص آسپرین بدون روکش در آب گرم می توانید توالت و حمام خود را عاری از هر گونه جرم و آلودگی کنید.

تسکین خارش ناشی از گزیدگی

خارش ناشی از گزیدگی حشرات برای یک مدتی بسیار غیرقابل تحمل است اما جالب است بدانید که با یک راهکار هوشمندانه می توانید در عرض چند دقیقه از شر این خارش خلاص شوید. برای تسکین این سوزش، کافی است که از آسپرین استفاده کنید، یک آُسپرین بدون روکش را با مقداری آب مرطوب کنید و روی نیش حشرات بمالید تا سوزش ناشی از این گزیدگی هر چه سریعتر تسکین پیدا کند.

شارژ باتری اتومبیل

اگر باتری اتومبیل شما دچار مشکل شده و ماشین شما روشن نمی شود اصلا نگران نباشید برای این کار کافی است که دو عدد قرص آسپرین را با آب مخلوط کنید و داخل باتری بریزید. اسید سولفوریک باتری با اسید استیل موجود در آسپرین واکنش انجام داده و شما را به نزدیکترین تعیرگاه می رساند.

محافظت از قلب شما

در برخی از افراد مصرف منظم آسپرین، روشی برای پیشگیری از عود برخی علایم ناراحتی های قلبی است. اگر در گذشته دچار حمله قلبی، حمله گذاری ایسکمیک یا آنژین قلبی عود کننده شده اید، ممکن است پزشک برای شما آسپرین تجویز کند.
همچنین نتایج برخی از تحقیقات نشان می دهد که ممکن است مصرف آسپرین از وقوع نخستین بار این اختلالات پیشگیری کند. آسپرین به جریان خون نیز کمک می کند و احتمال تشکیل لخته خون را کاهش می دهد. آسپرین از طریق کاهش فعالیت پلاکت ها در خون عمل می کند.
وقتی که پلاکت ها مقداری از حالت چسبندگی خود را از دست می دهد، احتمال تشکیل لخته خون کمتر می شود. همچنین ممکن است آسپرین سرخرگ ها را در برابر التهاب محافظت کند.
برای پاسخ به این پرسش که آیا مصرف آسپرین برای شما مفید است یا خیر، پزشک ابتدا یک ارزیابی اولیه انجام می دهد. پزشک سابقه پزشکی و خانوادگی، داروهای مصرفی از جمله ویتامین ها یا مکمل های گیاهی، حساسیت ها و احتمال بروز برخی عوارض جانبی خاص مانند خونریزی معده را در شما بررسی می کند.
سپس میزان خطر نسبی را در برابر منافع مصرف دارو می سنجد و مقدار (دوز)صحیح مصرف آسپرین را در شما تعیین می کند. اگر مبتلا به برخی از بیماری ها مانند اختلالات خونریزی دهنده، آسم،زخم ها و یا بیماری کلیوی هستید، ممکن است مصرف آسپرین برای شما مناسب نباشد.


کد مطلب: 6407

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdci.uaqct1a5ybc2t.html?6407

تيترآنلاين
  http://titronline.ir