تيترآنلاين - نظر آیت‌الله صافی درباره پخش اذان و مناجات از بلندگوهای مساجد - نسخه قابل چاپ

نظر آیت‌الله صافی درباره پخش اذان و مناجات از بلندگوهای مساجد

ایسنا به نقل از حوزه‌نیوز , 3 مهر 1392 ساعت 21:08

پخش کردن اذان، مناجات، دعا، قرآن و ... از بلندگوهای مساجد، در صورتی که مزاحمت برای همسایگان ایجاد کند، از نظر شرع مقدس چه حکمی دارد؟


آیت‌الله صافی گلپایگانی در پاسخ به استفتائی پیرامون پخش اذان، مناجات، دعا، قرآن و ... از بلندگوهای مساجد، در صورتی که برای همسایگان ایجاد مزاحمت کند، نظر خود را اعلام کرد.

متن سوال و پاسخ این مرجع تقلید به شرح زیر است: 

«بسمه تعالی
محضر مبارک حضرت آیت‌الله العظمی صافی گلپایگانی (دامت برکاته)
با سلام و احترام؛

پخش کردن اذان، مناجات، دعا، قرآن و ... از بلندگوهای مساجد، در صورتی که مزاحمت برای همسایگان ایجاد کند، از نظر شرع مقدس چه حکمی دارد؟
باتشکر/جمعی از مؤمنین» 

«بسم الله الرحمن الرحیم
علیکم السلام و رحمة الله

اینجانب به برگزار کنندگان مراسم در مساجد، حسینیه‌ها و دیگر اماکن مذهبی توصیه می‌کنم مواردی که مانند اذان جنبه شعاریّت دارد، از بلندگو پخش شود و در غیر آن، مراقب باشند که مردم‌آزاری نباشد و بهانه‌ای به دست بهانه‌جو ندهند که همه برنامه‌ها را زیر سؤال ببرد، و مخصوصاً رعایت حال بیماران و اشخاص سالمند را بنمایند.

و نیز توصیه و نصیحت می‌کنم به کسانی که از بلندگوهای مساجد و برنامه‌های دینی گله و شکایت دارند؛ از کسانی نباشند که خداوند متعال در حقّ آنها می‌فرماید: «وَ إذا ذُکِرَ اللهُ وَحْدَهُ إشْمَئَزَّتْ قُلُوبُ الذینَ لایُؤْمِنُونَ بِالآخرةِ و إذا ذُکِر الَّذینَ مِنْ دُونِه إذا هُمْ یَسْتَبْشِرُونَ»؛ که اگر با بلندگو، اذان، قرآن و موعظه و عزاداری اهل بیت علیهم السلام را پخش می‌نماید اشمئزاز و ناراحتی پیدا می‌کنند، ولی اگر موسیقی و ساز و آواز باشد، حرف و اعتراضی ندارند.

سعی کنند از آن گروهی باشند که مثل حضرت ابراهیم خلیل علی نبیّنا و آله و علیه السلام، وقتی بنابر بعضی روایات ذکر شریف «سبّوح قدّوس ربُّ الملائکةِ والرُّوح» را شنید، از گوینده خواست یک بار دیگر آن را بگوید تا بخشی از گوسفندانش را به او بدهد و گوینده آن قدر تکرار کرد تا همه گوسفندانش را به او بخشید و در آخر کار از او خواست که خودش را در ملکیّت او قرار دهد که یک بار دیگر این ذکر را بگوید.

خداوند متعال همگان را به انجام وظایف شرعی موفق بدارد.

لطف‌الله صافی

18 ذی القعدة 1434»

انتهای پیام


کد مطلب: 6137

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdci.paqct1azybc2t.html?6137

تيترآنلاين
  http://titronline.ir