سگ‌هایی که قادرند سرطان سینه را تشخیص دهند

سینا به نقل از دویچه وله , 11 فروردين 1392 ساعت 21:56

دکتر گست اکنون در حال تمرین دادن به سگ‌هاست تا بتوانند از طریق استشمام بازدم مبتلایان به سرطان سینه، این سرطان را تشخیص دهند


دکتر «کلر گست» مدیر عامل بنیاد خیریه «سگ‌های مکتشف پزشکی» سگ‌ها را به منظور تشخیص سرطان سینه از بازدم انسان‌ها آموزش می‌دهد.

پیش از این، این بنیاد که از سال 2004 تاسیس شده در آموزش سگ‌ها به منظور تشخیص سرطان پروستات و مثانه موفقیت به دست آورده است. این بنیاد با دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌های بین‌المللی در این زمینه همکاری دارد.

دکتر گست دو سال پیش آموزش‌ سگ‌ها را برای تشخیص سرطان سینه آغاز کرده بود، پس از چندی یکی از این سگ‌ها تومور سینه را در بدن خانم گست تشخیص داد. به گفته دکتر گست این تومور در مراحل اولیه بوده و اگر هشدار سگ آموزش دیده نبود ممکن بود بیماری‌اش عواقب وخیمی داشته باشد.

گزارشات پراکنده‌ای از سراسر بریتانیا به این بنیاد داده می‌شد که حاکی از تشخیص سرطان افراد از سوی سگ‌هایشان بود. دکتر گست در این‌باره می‌گوید: «ما فکر کردیم که اگر سگ‌ها قادر به تشخیص سرطان هستند، چرا ما آن‌ها را با همین هدف تربیت نکنیم و به صورت گسترده برای جلوگیری از مرگ ناشی از این بیماری از آنها بهره نگیریم.»

دکتر گست اکنون در حال تمرین دادن به سگ‌هاست تا بتوانند از طریق استشمام بازدم مبتلایان به سرطان سینه، این سرطان را تشخیص دهند. هدف نهائی دکتر گست تکمیل یک بینی هوشمند الکترونیکی در این زمینه است.

به گفته خانم دکتر گست: «اگر ما بتوانیم دقیقا کشف کنیم که یک سگ چگونه قادر به این کار است، می‌توانیم در آینده با طراحی ابزارهای خاص، سرطان را از طریق بررسی بازدم افراد تشخیص دهیم.»


کد مطلب: 5614

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdch.znmt23n-kftd2.html?5614

تيترآنلاين
  http://titronline.ir