ميزان خريد مردم در حوزه‌ي كتاب، پايين آمده است

24 اسفند 1390 ساعت 20:36

مميزي‌هاي ارشاد طي چند سال اخير بيشتر دامن آثار ارزشمند و درجه‌ي يك را گرفته است در صورتي كه اقتصاد حوزه‌ي كتاب، با فروش كتاب‌هاي كم ارزش و درجه دو و سه تامين مي‌شود


مميزي‌هاي ارشاد طي چند سال اخير بيشتر دامن آثار ارزشمند و درجه‌ي يك را گرفته است در صورتي كه اقتصاد حوزه‌ي كتاب، با فروش كتاب‌هاي كم ارزش و درجه دو و سه تامين مي‌شود زيرا مخاطبان بيشتر طالب كتاب‌هايي از اين دست هستند.

پژمان سلطاني مدير كتاب‌فروشي ويستار كه چند سال پيش با حكمي غيرقانوني مجبور به واگذاري كتاب‌فروشي‌اش شد و در ادامه توانست با شكايت و هزينه‌هاي بالاي استخدام وكيل، ملك تخريب شده‌ي خود را از مالك دولتي پس بگيرد، معتقد است امروز آخرين خريد مردم ممكن است كتاب باشد.

وي در گفتگو با ايلنا، ضمن اشاره به اين مطلب كه بچه‌هاي زمانه‌ي ما از فضاي كتاب و كتاب‌خواني فاصله‌ي زيادي گرفته‌اند، گفت: ميزان خريد مردم در حوزه‌ي كتاب، به شدت پايين آمده و اين به دليل آن است كه در هيچ دوره‌اي آن‌طور كه بايد و شايد هزينه‌هاي مناسب براي فرهنگ‌سازي و تربيت فرزنداني كتاب‌خوان در جامعه صورت نگرفته است.

وي با اشاره به نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران، اظهار داشت: متاسفانه نمايشگاه كتاب تهران كه به زعم من تنها يك بازار است، صدمات زيادي را به اقتصاد كتاب‌فرووشي‌ها وارد كرده، آن‌چنانكه برگزاري اين فروشگاه بزرگ در ابتداي هر سال، فروش كتاب‌فروشي‌ها را در 6 ماه اول سال به صفر نزديك مي‌كند.

اين كتاب‌فروش كه معتقد است هنوز هم كتاب در ايران بسيار ارزان است، گفت: مميزي‌هاي ارشاد طي چند سال اخير بيشتر دامن آثار ارزشمند و درجه‌ي يك را گرفته است در صورتي كه اقتصاد حوزه‌ي كتاب، با فروش كتاب‌هاي كم ارزش و درجه دو و سه تامين مي‌شود زيرا مخاطبان بيشتر طالب كتاب‌هايي از اين دست هستند. اين مساله مي‌تواند براي فرهنگ كشور خبر بدي باشد زيرا اصولا هر چيزي كه در جامعه‌ي ما جدي‌ست، كمتر مورد توجه قرار مي‌گيرد.


کد مطلب: 4336

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdch.xnkt23nx-ftd2.html?4336

تيترآنلاين
  http://titronline.ir