تيترآنلاين - افراد سودجو مسبب افزایش قیمت کالا ها همزمان با افزایش قیمت بنزین - نسخه قابل چاپ

افراد سودجو مسبب افزایش قیمت کالا ها همزمان با افزایش قیمت بنزین

4 ارديبهشت 1393 ساعت 16:36

افزایش قیمت کالا ها همزمان با افزایش قیمت بنزین سواستفاده افراد سودجوست


نرسی قربان تصریح کرد: با افزایش قیمت بنزین عموما تا حدودی تورم ایجاد می شود اما لزوما آن تورمی نیست که در بازار می بینیم، به همین دلیل می توان گفت افزایش قیمت کالا ها همزمان با افزایش قیمت بنزین سواستفاده افراد سودجوست. 

به گزارش دانا، تب گرانی بنزین این روزها بالا گرفته است، آنقدر که خواب شبانه را از چشم عده ای از مردم گرفته است .

در حالی شمارش معکوس برای افزایش قیمت بنزین،گازوییل و cng شروع شده و در آخرین خبرها زمان افزایش نرخ بنزین شب جمعه اعلام شده است، که هنوز نرخ قطعی افزایش قیمت بنزین مشخص نیست.

در این میان نکته دیگری که در کنار افزایش قیمت بنزین مطرح است، تاثیر افزایش این فراورده استراتژیک بر قیمت سایر کالاها و خدمات است.

مقامات دولتی، مانند ولی الله سیف، رییس بانک مرکزی و مسعود نیلی، مشاور اقتصادی رییس جمهور، واژه جراحی اقتصادی در این مرحله از هدفمندی را نادرست می دانند؛ چرا که به زعم آنها قیمت ها قرار است با یک شیب ملایم افزایش یابند و همین شیب ملایم هدفمندی را از شباهت با جراحی دور کرده است!

این در حالی است که تجربه اقتصاد ایران، ثابت کرده است افزایش قیمت حامل های انرژی هرچند با شیب ملایم، تورم را به دنبال خواهد داشت. حتی در برهه ای از زمان، که دولت وقت تصمیم به افزایش پلکانی یا همان شیب ملایم قیمت ها گرفته بود، عرضه کنندگان کالا از چندین ماه قبل تر برای سود بیشتر خودسرانه قیمت اجناس را افزایش دادند. این بار آیا با توجه به تاکید دولتی ها برای اجرای فاز دوم هدفمندی همزمان با کاهش نرخ تورم به ۲۵درصد آیا جامعه بدون گرانی و مشکلات پیرامون آن از این مرحله اجرای هدفمندی یارانه ها به راحتی گذر خواهد کرد؟

در کشورهای دیگر افزایش قیمت بنزین مسقیما منجر به ایجاد تورم نمی شود

در این زمینه نرسی قربان کارشناس حوزه انرژی به خبرنگار ما گفت: افزایش قیمت بنزین فقط در ایران که سیاست و اقتصاد به هم گره خورده است موجب افزایش تورم می شود.

وی ادامه داد: در کشورهای دیگر افزایش قیمت بنزین مسقیما منجر به ایجاد تورم نمی شود و مردم اینگونه فکر نمی کنند که با افزایش قیمت سوخت همه کالاها و خدمات رشد قیمت خواهند داشت.

نرسی قربان خاطر نشان کرد: در ایران اینگونه جا افتاده است که قیمت بنزین بر تورم اثر گذار است، با افزایش قیمت بنزین عموما تا حدودی تورم ایجاد می شود اما لزوما آن تورمی نیست که در بازار می بینیم، به همین دلیل می توان گفت افزایش قیمت ها همزمان با افزایش قیمت بنزین سواستفاده افراد سودجوست که دولت باید با آنها برخورد کند.

وی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با اشاره به چرایی اعلام نشدن نرخ بنزین تا زمان اجرای این طرح گفت: دولت با توجه به پارامترهایی که در اختیار دارد و اطلاعاتی که از جنبه های ختلف جمع آوری کرده است به این نتیجه رسیده که قیمت های جدید همزمان با اجرای این طرح اعلام شود. اما از آنجا که کارشناسان به این اطلاعات دسترسی ندارند نمی توانند بگویند که این اقدام دولت درست است یا غلط.


کد مطلب: 6406

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdch.vn-t23nk-ftd2.html?6406

تيترآنلاين
  http://titronline.ir