تيترآنلاين - شان ایران بالا‌تر از این است که به کارت بازی روسیه و غرب تبدیل شود - نسخه قابل چاپ

شان ایران بالا‌تر از این است که به کارت بازی روسیه و غرب تبدیل شود

21 ارديبهشت 1393 ساعت 5:43

روس‌ها تلاش می‌کنند حریم خود را حفظ کنند و از سال ۱۹۹۰ تاکنون یعنی در ۲۵ سال گذشته با استفاده از کارت کشورهای دیگر این کار را انجام داده‌اند


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و کار‌شناس مسائل بین الملل می‌گوید: نگاهی که روس‌ها به اوکراین دارند با نگاه آن‌ها به ایران متفاوت است، اوکراین بخش راهبردی سیاست خارجی روسیه است در حالیکه ایران جزء بخش سیاست خارجی روسیه محسوب می‌شود. 

حشمت الله فلاحت پیشه با بیان این مطلب درگفت‌و‌گو با پانا افزود: بخش راهبردی سیاست خارجی یک کشور جای چانه زنی و تبانی ندارد و نگاه روسیه به اوکراین این چنین است در حالی که همین روسیه تاکنون ۶ بار علیه ما در شورای امنیت رای داده و اگر روسیه نمی‌خواست پرونده ایران اساساً به شورای حکام نمی‌رفت. 

این کار‌شناس مسائل بین الملل ادامه داد: ایران باید بازی خود را انجام دهد زیرا از جمله کشورهایی است که از توانیایی بازی مستقل در سیاست خارجی برخوردار است. روس‌ها تلاش می‌کنند حریم خود را حفظ کنند و از سال ۱۹۹۰ تاکنون یعنی در ۲۵ سال گذشته با استفاده از کارت کشورهای دیگر این کار را انجام داده‌اند. 

وی افزود: اینک روس‌ها احساس می‌کنند با پایان یافتن چالش برخی کشور‌ها مانند ایران، عراق و افغانستان به چالش نهایی با غرب نزدیک شده‌اند و لذا چالش میان روسیه و غرب یک چالش واقعی است و ایرانی‌ها اگر بر اساس منافع خود عمل کنند وارد هیچکدام از این چالش‌ها نخواهند شد. 

فلاحت پیشه سخنرانی درباره توصیه پوتین به جدایی طلبان شرق اوکراین برای به تعویق انداختن همه پرسی خود گفت: سیاست پوتین همواره سیاست دو گام به جلو یک گام به عقب بوده که در طول سالیان گذشته از آن استفاده کرده است اما اکنون دیگر تمام کارت‌ها را از دست داده. 

وی درباره ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران چنانچه اهداف توافقنامه ژنو را دنبال کند نیازی ندارد وارد بازی خطرناک شود که روس‌ها به آن علاقه دارند. 

روس‌ها احساس می‌کنند غرب با آن‌ها وارد جنگ سرد شده و مجبور به چالش با غرب هستند هرچند نمی‌توانند وارد چنان چالش بزرگی بشوند زیرا می‌دانند میدان بازی را آن‌ها تعیین نمی‌کنند.


کد مطلب: 6414

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcg.q93rak9ttpr4a.html?6414

تيترآنلاين
  http://titronline.ir