سایه سنگین سیاست بر بازار مسکن

گزارش از نسترن تقی پور

6 ارديبهشت 1392 ساعت 21:00

دلالی سیاه در انواع بازارهای اقتصادی ایران مشهود است پس بازار مسکن نیز متاثر از همین جوسازی است در حالیکه با تغییر دولت رییس جمهور بعدی نیز باید 90 درصد کارهای رییس جمهور قبلی را ادامه دهد


اگر چه تصور می شد با آغاز سال نو و نزدیک شدن به فصل نقل و انتقالات بازار مسکن از رکود خارج شود اما این بار انتخابات ریاست جمهوری و نقل و انتقالات دولت است که سمت و سوی بازار مسکن را روشن خواهد کرد. 

به گزارش پانا، اگر چه فعالان بخش مسکن با آغاز سال نو و فصل نقل و انتقالات امید به رونق گرفتن بازار مسکن بسته بودند اما با توجه به نزدیکی انتخابات یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری خریداران، فروشندگان و البته مستاجران در سردرگمی به سر می برند.

بازار مسکن طی چند سال گذشته سوار بر موج انواع تحولات سیاسی و اقتصادی با رشد چشمگیر قیمت ها همراه بوده است چنانکه بر اساس اعلام مرکز آمار ایران میانگین قیمت فروش هر متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران 32 میلیون و 820 هزار ریال بوده که نسبت به فصل تابستان 19 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن 52.8 درصد رشد نشان می‌دهد.

همچنین براساس این گزارش، میانگین مبلغ اجاره ماهانه به علاوه سه درصد ودیعه پرداختی بابت اجاره یک متر مربع زیربنای مسکونی معامله شده از طریق بنگاه های معاملات ملکی در شهر تهران 158 هزار و 960 ریال بوده که نسبت به فصل تابستان 5.9 درصد و نسبت به فصل مشابه سال قبل از آن 33.5 درصد افزایش داشته است.

تحول در بازار مسکن به شرایط اقتصادی بستگی دارد

ایرج رهبر –دبیر انجمن کانون انبوسازان – در پاسخ به اینکه آیا بازار مسکن با توجه به نزدیک شدن انتخابات و فضای سیاسی کشور با افزایش قیمت رو به رو خواهد بود؟ می گوید: پیش بینی بازار مسکن به شرایط اقتصادی و رشد تورمی بستگی دارد اما با توجه به روال سال گذشته و رشد قیمت ها نمی توان انتظار افزایش جدید قیمت داشت.

انتظار افزایش قیمت در بازار مسکن وجود ندارد

دبیر انجمن کانون انبوه سازان می افزاید: بازار مسکن رشد خود را در یک سال اخیر پشت سرگذاشته و بیشتر از این نمی توان انتظار افزایش قیمت داشت بر همین اساس در سال جدید باید در انتظار نقطه تعادل در بازار مسکن باشیم.

وی تصریح می کند: افزایش قیمت مسکن در سال جدی بی معنی خواهد بود با توجه به تقلیل قدرت خرید مردم دیگر مشتری برای عرضه مسکن وجود نخواهد داشت.

تاثیر انتخابات بر بازار مسکن یک تب روانی است

مجتبی بیگدلی-رییس کانون انبوه سازان- نیز در خصوص تاثیر تحولات سیاسی پیشرو بر بازار مسکن و افزایش احتمالی قیمت ها اظهار می کند: اینکه بازار اقتصادی متاثر از سیاست باشد یک تب روانی است که توسط دلالان برای کسب منافع بیشتر ایجاد می شود چرا که قبل از نشست ایران با آژانس موجی ایجاد می شود که عمر طولانی هم ندارد.

تغییر دولت تاثیری بر قیمت مسکن ندارد

رییس کانون انبوه سازان با بیان اینکه اقتصاد از منطق خود پیروی می کند ادامه می دهد: دلالی سیاه در انواع بازارهای اقتصادی ایران مشهود است پس بازار مسکن نیز متاثر از همین جوسازی است در حالیکه با تغییر دولت رییس جمهور بعدی نیز باید 90 درصد کارهای رییس جمهور قبلی را ادامه دهد.

وی می افزاید: به نظر نمی رسد که انتخابات آینده تاثیری در افزایش و یا کاهش قیمت در بازار مسکن داشته باشد.

اما تورج دانشور –کارشناس مسکن- در خصوص تاثیرات فضای سیاسی بر بازار مسکن اظهار می کند: در جامعه ای که با یک شایعه بازارهای اقتصادی زیرو رو و نرخ ارز و طلا با کاهش و افزایش قیمت رو به رو می شود به طور حتم تحولات سیاسی به ویژه تغییر دولت بر بازار مسکن تاثیر خواهد گذاشت.

دانشور می افزاید: با توجه به رکود اقتصادی و حجم بالای نقدینگی پیش بینی می شود به جای سرازیر شدن این نقدینگی به صنعت، کشاورزی، بورس و غیرهپول های موجود به بخش زمین و ملک راه پیدا کند بر همین اساس می توان پیش بینی کرد که بازار مسکن با رونق مواجه شود.

تلاش دولت برای ثبات بازار در آستانه اانتخابات/پیش بینی رشد دوباره قیمت مسکن

این کارشناس مسکن تصریح می کند: دولت تلاش می کند در آستانه انتخابات را در ثبات نسبی قیمت ها برگزار کند اما بعد از آن به تدریج باید منتظر افزایش قیمت در بازار مسکن باشیم.

سرازیر شدن پولهای سرگردان به سوی بازار مسکن

دانشور می گوید: پول های سرگردان در بخش های زمین و مسکن سرازیر خواهد شد که موجبات رونق بازار مسکن را فراهم خواهد کرد.

وی یادآور می شود؛ اگر چه مسکن در بخش خدمات در نظر گرفته می شود اما با توجه به شرایط اقتصادی و تحولات مختلف باید مسکن را به صورت صنعتی فعال کرد چرا که ساخت و ساز به ایجاد کار می انجامد.

با توجه به اظهار نظرهای مختلف درخصوص افزایش و یا کاهش قیمت مسکن به نظر می رسد این بازار تا چند ماه آینده در سردرگمی آنهم ناشی از تحولات سیاسی کشور به سر برد و تنها مستاجران و همچنین دهک های پایین جامعه که با توسل به وام در حال پس انداز برای خرید خانه هستند متضرر شوند.


کد مطلب: 5685

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcf.cdtiw6dvtgiaw.html?5685

تيترآنلاين
  http://titronline.ir