تيترآنلاين - ۷۰ درصد زنان باردار به روش سزارین زایمان می‌کنند - نسخه قابل چاپ

۷۰ درصد زنان باردار به روش سزارین زایمان می‌کنند

الهه محمدی

7 آذر 1390 ساعت 18:37

عوارض زایمان طبیعی در بین زنان باردار کشورمان، در مراکز بهداشتی تامین اجتماعی و مراکز خدماتی دانشگاهی بیشتر مشاهده می‌شود و دلیلش هم طولانی بودن صف انتظار این زنان برای زایمان است


سال‌هاست از زمانی که زایمان طبیعی بهترین روش برای به دنیا آوردن کودکان محسوب می​شد، گذشته است. در حالیکه متخصصان زنان و زایمان کشور همچنان بر زایمان طبیعی تاکید می‌کنند اما در حال حاضر، زایمان به روش سزارین طرفداران پروپاقرصی در بین زنان باردار ایرانی دارد. 

به گزارش سینانیوز، طبق آمارهای موجود در ایران در سال ۷۹ حدود ۳۵ درصد از کل زایمان‌ها به روش سزارین انجام شده است. در سال هاى بعد این رقم سیر صعودى پیدا کرده و در سال ۸۲ آمار سزارین در بیمارستان هاى دولتى دانشگاهى ۲۹ درصد، در بیمارستان​​هاى دولتى غیر دانشگاهى ۴۴ درصد و در بیمارستان​هاى خصوصى ۸۸ درصد شده است. این آمار تا امسال نیز رشد زیادی داشته است. 

۷۰ درصد زنان باردار به صورت سزارین زایمان می‌کنند
در حالى که به گفته مسئولان بهداشتی و متخصصان زنان کشور، به طور طبیعى فقط باید ۱۰ تا ۱۵ درصد زایمان‌ها به صورت سزارین انجام شود، اما عمل​هاى سزارین در برخى بیمارستان​هاى خصوصى به ۱۰۰ درصد رسیده و در بیمارستان​هاى دولتى این عمل ۶۰ تا ۷۰ درصد کل زایمان​هاست. دکتر مریم پوررضا دراین باره به سینانیوز گفت: «در گذشته مردم عادت نداشتند برای زایمان به بیمارستان بروند و بیشتر آن‌ها زایمان در منزل را انتخاب می‌کردند و این قضیه به خاطر کمبود آگاهی و تحصیلات صورت می‌گرفت؛ اما در ۳۰ یا ۴۰سال اخیر، حتی در شهرستان‌های دوردست نیز زایمان‌ها در بیمارستان و مراکر خدماتی و درمانی صورت می‌گیرد و به همین خاطر تلفات ناشی از خونریزی پس از زایمان - که مهم‌ترین دلیل مرگ و میر زنان باردار است- بسیار نادر شده است.» 

وی با بیان اینکه در حال حاضر مرگ و میر ناشی از زایمان در کشور بسیار کم مشاهده می‌شود، ادامه داد: «من به عنوان یکی از عوامل آگاه در این زمینه آمار مرگ ۱۰ زن باردار به طور روزانه را رد می‌کنم. اما عوارض زایمان طبیعی در بین زنان باردار کشورمان، در مراکز بهداشتی تامین اجتماعی و مراکز خدماتی دانشگاهی بیشتر مشاهده می‌شود و دلیلش هم طولانی بودن صف انتظار این زنان برای زایمان است. زنان باردار در این مراکز، آن قدر باید منتظر بمانند و به خودشان فشار وارد کنند تا نوبتشان شود و همین فشار‌ها، بروز فلج مغزی و مرگ مادر را در پی دارد.» 

فواید زایمان طبیعی بیشتر از مضرّات آن
کار‌شناسان بهداشتی معتقدند زایمان طبیعی می‌تواند از جهات بسیاری برای مادران مفید باشد. فوایدی که از لحاظ پزشکی، جسمانی، روانی و مالی برای کودک نیز فوایدی دارد. فوایدی مثل پیشگیری از خطر مرگ، عفونت، دفع زیاد خون، آسیب دیدن دستگاه ادراری، روده و... از فواید زایمان طبیعی برای زنان باردار است.
دکتر پوررضا ضمن بیان فواید بسیار زیاد زایمان طبیعی با بیان اینکه اطرافیان زنان باردار باید بیشتر مواظب آن‌ها باشند، گفت: «بیشتر متخصصان زنان و زایمان طرفدار ۹۰ درصدی زایمان طبیعی هستند، اما آمار زایمان طبیعی نسبت به سزارین در جهان پایین‌تر است و این موضوع در کشور ما نیز صادق است و این به دلیل رغبت زنان به زایمان غیر طبیعی است. زایمان‌ها چه به صورت طبیعی و چه به صورت سزارین باید توسط ماماهای ورزیده و متخصصان زنان در مراجع واجد صلاحیت صورت گیرد.»


کد مطلب: 3631

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdce.x8xbjh8pz9bij.html?3631

تيترآنلاين
  http://titronline.ir