تيترآنلاين - مدرک‌گرایی در کشور به فاجعه تبدیل شده است - نسخه قابل چاپ

مدرک‌گرایی در کشور به فاجعه تبدیل شده است

23 تير 1392 ساعت 4:50

مدرک‌گرایی در کشور و دانشگاه‌ها فاجعه است، اگر مهم مدرک است پس می‌توان 70 میلیون به تعداد جمعیت کشور مدرک صادر کرد


رئیس دانشگاه پیام نور استان همدان گفت: مدرک‌گرایی در کشور و دانشگاه‌ها فاجعه است، اگر مهم مدرک است پس می‌توان 70 میلیون به تعداد جمعیت کشور مدرک صادر کرد.

اردشیر خزایی امروز در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه یکی از بزرگترین مشکلات ما رشد فله‌ای و بی‌رویه دانشگاه‌ها به ویژه در مقاطع ارشد و دکتراست، افزود: امروز برخی دانشگاه‌ها به صورت فله‌ای دانشجوی دکترا می‌پذیرند، در صورتی که قبلاً دانشگاه‌ها وقتی می‌خواستند دانشجوی دکترا بگیرند، فرد باید دانشیار یا استاد تمام، دارای سه سال سابقه تدریس در مقطع ارشد و حداقل دارای سه مقاله چاپ شده در ISI یا ISE بود.

وی ادامه داد: همچنین کسی که می‌خواست کارشناسی ارشد بگیرد، قبلاً می‌گفتند سه سال باید در مقطع لیسانس خود را نشان دهد سپس باید در ارشد تدریس کند، اما اکنون اینگونه نیست.

رئیس دانشگاه پیام نور همدان تأکید کرد: در گذشته فوق لیسانس هم ارزش داشت و هر اداره‌ای راحت استخدام می‌شد اما اکنون فارغ‌التحصیلان مقطع دکترا هم در خیلی از رشته‌ها بیکار هستند چرا که امروزه دانشگاه‌ها فله‌ای دانشجوی دکترا می‌گیرند.

وی با بیان اینکه مدرک‌گرایی در کشور و دانشگاه‌ها فاجعه است، افزود: امروز چه آنکه فارغ‌التحصیل دانشگاه‌های برتر و چه کسی که از دانشگاه‌ دیگری است، مدرک دکترا می‌گیرند، به طوری که یک دانشگاه در رشته شیمی 90 دانشجوی دکترا گرفته‌ که فاجعه است که باید از رشد بی‌رویه دانشجو به ویژه در مقاطع ارشد و دکترا جلوگیری شود.

خزائی با اشاره به حذف آزمون در برخی رشته‌ها ابراز داشت: در رشته‌های پیام نور امتحانات برداشته شده به نحوی که هر فردی می‌تواند وارد دانشگاه شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه وضعیت در کشورهای دیگر به این منوال نیست، بیان داشت: اگر مهم مدرک است پس می‌توان 70 میلیون به تعداد جمعیت کشور مدرک داد.


کد مطلب: 5926

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcd.x0k2yt0n9a26y.html?5926

تيترآنلاين
  http://titronline.ir