تيترآنلاين - سوء ظن و عیبجویی همانند غیبت، مسأله دامنگیر جامعه امروز ما شده است - نسخه قابل چاپ

سوء ظن و عیبجویی همانند غیبت، مسأله دامنگیر جامعه امروز ما شده است

29 دی 1390 ساعت 19:21

سوء ظن، عیبجویی و تجسس در زندگی مردم، و بیان کردن و بازگو کردن کجی زنگی مردم حرام است


استاد اخلاق حوزه علمیه مشهد اظهار داشت: سوء ظن و عیب‌جویی دو گناه بزرگ همچون غیبت است که‌ دامنگیر جامعه امروز ما شده است.

به گزارش رسا حجت الاسلام محمد کاظم راشد یزدی، استاد اخلاق حوزه علمیه مشهد، لحظاتی قبل در مراسم عزاداری که مناسبت دهه آخر ماه صفر در رواق امام خمینی حرم مطهر رضوی برگزار شد، به آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَىٰ مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ» اشاره کرد و گفت: خداوند متعال در این آیه از قرآن کریم می فرماید‌«‌اى اهل ایمان ! اگر بدکار بى‏تقوایى خبرى برایتان آورد ، خبرش را بررسى و تحقیق کنید تا مباد از روى ناآگاهى‌، گروهى را آسیب رسانید و بر کرده خود پشیمان شوید».

وی با تذکر این که خداوند متعال در قرآن کریم می فرماید‌«وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضًا» و با بیان این که کج‌بینی نسبت به نعمات الهی برای انسان درد و مرض است، تصریح کرد: سوء ظن، عیبجویی و تجسس در زندگی مردم، و بیان کردن و بازگو کردن کجی زنگی مردم حرام است؛ نباید زنانى، زنان دیگر را مسخره کنند شاید مسخره شده‏ها از مسخره کنندگان بهتر باشند؛ از این رو از یکدیگر عیب‏جویى نکنید.

این استاد حوزه علمیه مشهد افزود: گاهی اوقات خداوند به برخی از افراد عنایت خاص دارد و از آن‌ها دست گیری می‌کند و آن‌ها را به عیب شان واقف می کند و نمی‌گذارد عیب‌جو‌ها برای آن‌ها عیب‌جویی کند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: پیامبر اکرم(ص) به مسجد آمدند و با صدای بلند فرمودند‌«مردمی که با زبان ایمان آورده‌اید و دلتان نا‌آگاه است این مقدار به دنبال نقل کردن معایب مردم نباشد زیرا اگر کسی آبروی مؤمنی را بریزد خدا آبروی او را خواهد ریخت و اگر این گونه شد خدا آبروی او را در اندرون خانه از بین می برد».

حجت الاسلام راشد یزدی با بیان این که رسول خدا می‌فرمایند‌«الغیبة اشد من الزنا» و همچنین با اشاره به این که علمای اخلاق در گروه نقل‌های معایب مردم غیبت را تعریف کرده اند، ابراز داشت: رسول گرامی اسلام غیبت را از ناپاکدامنی بدتر می دانند؛ از این رو هیچ‌گاه عیب دیگران را بازگو و غیبت نکنید؛ اشتباه دیگری امروز در جامعه رواج دارد این است که انسان به سخن کسی که عیب جو است اعتنا کند، عیب جویی انسان را از زیبایی‌ها محروم می‌کند.

وی ادامه داد: عیب جویی در نقل برخی از عیب های درونی منزل افزون بر این که غیبت است، درشت کردن و جا انداختن آن عیب اشتباه است. کسانی که به تازگی ازدواج کرده اند به خصوص خانم ها نباید معایب همسرشان را برای خانواده شان بیان کنند، اگر این کار را انجام دهند برای همگان مشخص خواهد شدکه این زنان بر موازین شرع آگاهی ندارند و این کار اشکال دارد. بیان کردن اختلافات و مشکلات برای دیگران دارای آثار بسیار سویی است و برای زوجین مشکل‌زا خواهد شد.

این استاد اخلاق یادآور شد: زوجین باید از همسران خود نزد خانواده‌هایشان تعریف و تمجید کنند، تا زندگی‌شان خراب نشود. سوء ظن و عیب‌جویی دو گناه بسیار بزرگ است و همانند غیبت مسأله دامنگیر جامعه امروز ما شده است، از این رو مشاهده می‌کنیم که برکت را از زندگی‌های اجتماعی بیرون کرده و دل‌ها را از خدا دور کرده است


کد مطلب: 3991

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcd.n0s2yt0nfa26y.html?3991

تيترآنلاين
  http://titronline.ir