راه حل مشکل ازدواج از نگاه رییس شورای فرهنگی ریاست جمهوری

25 بهمن 1392 ساعت 18:53

خداوند می گوید شما برای ازدواج اقدام کنید و تعهد کرده که آنان را بی نیاز می کند و هر کسی که نگران مسائل مالی در این زمینه است، توکلش مشکل دارد


رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری مساله توکل را مهمتر از مسائل مالی ازدواج دانست و گفت: توکل افرادی که نگران مسائل و مشکلات ازدواج فرزندان خود به خاطر مسائل مالی هستند، مشکل دارد.

به گزارش ایرنا حجت الاسلام سید رضا اکرمی پیش از خطبه های نماز جمعه تهران در مصلای امام خمینی(ره) تهران با استناد به آیه 32 سوره نور گفت: خداوند می گوید شما برای ازدواج اقدام کنید و تعهد کرده که آنان را بی نیاز می کند و هر کسی که نگران مسائل مالی در این زمینه است، توکلش مشکل دارد.

وی افزود: این آیه افراد مجرد را به ازدواج تشویق می کند و تاکید دارد که اگر دستشان خالی است و نیازمند هستند، باید بدانند که خدا آنان را از فضل خود بی نیاز می کند. یعنی چه بسا دختر یا پسری از نظر مالی مشکل داشته باشد، ولی قران وعده داده است که آنان را بی نیاز می کند.

اکرمی تاکید کرد: خداوند در این نمی گوید که کمکشان می کنم. چون شرط آن را باید انسان فراهم کند تا خدا او را مشمول این آیه قرار دهد.

رییس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری افزود: همه ما بایستی بر تعهد خودمان در این زمینه بیافزاییم. یعنی مرد باید نسبت به خود و همسر و فرزندانش تعهد داشته باشد و اگر چه تامین هزینه فرزندان در امر ازدواج مشکل است و اصل این مساله قابل قبول است، ولی همت مرد و زن و توکل آنان به خدا چه می شود؟

وی که درباره رشد جمعیت و اهمیت آن از دیدگاه اسلام و مقام معظم رهبری سخن می گفت، به تاکید رهبر معظم انقلاب در سخنرانی سال گذشته خود در سفر به خراسان شمالی اشاره کرد و افزود: هنگامی که کارشناسان درباره پیشرفت و توسعه یک کشور سخن می گویند به معیارهای مختلفی اشاره می کنند.

اکرمی افزود: این کارشناسان معمولا مساحت سرزمینی، فناوری، ثروت مالی، منابع زیرزمینی و جمعیت را ملاک قرار می دهند و همه کارشناسان معتقدند جامع ترین موضوع در این ارتباط مربوط به جمعیت است.

وی اضافه کرد: یعنی اگر کشوری دارای منابع طبیعی، ثروت، مساحت و سایر امتیازات باشد، ولی جمعیتی دانا و توانا و با اراده نداشته باشد، نمی تواند کارآمد باشد و بهره وری بایسته داشته باشد.

این کارشناس مذهبی افزود: جمهوری اسلامی ایران منابع زیرزمینی بسیاری دارد و از سایر جهات نیز دارای وی‍ژگی های بسیاری است، ولی زمانی می توانیم از این نعمت های الهی استفاده کرده و به پیشرفت نائل شویم که جوانان و جمعیت و کارشناسان ما عددی قابل توجه باشند.

وی توجه بر مساله ازدواج به عنوان عاملی برای رشد جمعیت ضروری دانست و افزود: اولین شرط تشکیل جمعیت خانواده است و اگر جمعیت نداشته باشیم و فاقد جماعت فعال و کارآمد باشیم این مساحت مورد غارت دیگران قرار می گیرد.

وی یکی از مشکلات امروز جامعه را بالا رفتن سن دختران و پسران در ازدواج و کاهش اولاد اعلام کرد و اضافه کرد: پزشکان و کارشناسان اظهار می دارند در صورتی که رحم زن بارور نشود، زمینه برای سرطان های گوناگون بوجود می آید.

اکرمی در ادامه از خیرین و افراد نیکوکار که در مدرسه سازی و سایر فعالیت های عام المنفعه تلاش می کند خواست تا همانگونه که برای تاسیس خوابگاه و سایر کارهای خیر مسابقه می گذارند، بنیاد و تشکیلاتی را راه اندازی کنند که به امر ازدواج و کمک به خانواده های متاهل و نیازمند اختصاص یابد.

وی همچنین به نقل روایاتی در اهمیت ازدواج پرداخت و گفت: رسول اعظم(ص) فرمود بنایی محبوبتر و عزیزتر از تشکیل خانواده و ازدواج نزد خدا نداریم و در حدیثی دیگر فرمود هر کسی که ازدواج کند و دیگران را به ازدواج تشویق نماید، به ولایت خدا که مافوق همه ولایت ها می باشد، رسیده است.

این پژوهشگر مذهبی با استناد به روایاتی افزود: ازدواج باعث رونق یافتن روزی انسان می شود و جوانی که برای خانواده و فرزندان خود تلاش می کند همچون جهادگری است که در راه خدا جهاد می کند.

وی همچنین با اشاره به برکات ازدواج گفت: اگر به این مساله بی توجه باشیم، گرفتار آسیب ها و آفت هایی خواهیم شد که ماهواره های فارسی زبان در قالب مبحث خانواده برای سست کردن بنیان خانواده و افزودن آمار طلاق دنبال می کنند.


کد مطلب: 6357

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcc.pqea2bq1mla82.html?6357

تيترآنلاين
  http://titronline.ir