تيترآنلاين - مصاديق غير مجاز پوشش دانشجويان دختر و پسر در دانشگاه‌ها تعيين شد - نسخه قابل چاپ

مصاديق غير مجاز پوشش دانشجويان دختر و پسر در دانشگاه‌ها تعيين شد

21 دی 1389 ساعت 8:19

پوشيدن روسري‌هاي نازك، كوتاه و جوراب نازك، استفاده از دامن به جز براي افراد خاص مانند زنان باردار، شلوارهاي چسبان و كوتاه، طلا و جواهراتي كه مستلزم سوراخ كردن قسمتي از بدن هستند


تيترآنلاين - آئين‌نامه انضباطي دانشجويان به دليل اهميت مسئله پوشش در دانشگاه‌ها و ضرورت اتخاذ رويه واحد در اين خصوص با مشخص كردن مصاديق غير مجاز پوشش دانشجويان دختر و پسر در دانشگاه‌ها اعلام شد.

به گزارش فارس در اين آئين‌نامه انضباطي كه در تاريخ 13 آذر 89 از سوي سهراب رضائي رئيس مجتمع آموزش عالي پيامبر اعظم (ص) به دانشكده تربيت دبير فني، آموزشكده فني و حرفه‌اي، كشاورزي، تربيت بدني و مراكز تربيت معلم ابلاغ شد، آمده است: به پيوست نامه شماره 1278، ك.م در تاريخ 22 آبان 89 وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري در خصوص آئين‌نامه انضباطي دانشجويان به انضمام مصوبه پانصد و شصت و ششمين جلسه شوراي عالي انقلاب فرهنگي در تاريخ 29 خرداد 89 در خصوص راهبردهاي گسترش فرهنگ عفاف ارسال مي‌شود و اعلام مي‌شود نظر به اهميت موضوع، توجه به آئين نامه فوق‌الذكر و رعايت آن مورد انتظار است.

مصاديق غير مجاز براي دختران؛ استفاده از ناخن مصنوعي ممنوع
اين بخشنامه اعلام مي‌كند: استفاده از كلاه بدون مقنعه، پوشاندن كامل موي سر، گردن، سينه و هر جاي ديگر بدن به جز صورت‌ و دست‌ها تا مچ ضروري است؛ پوشيدن روسري‌هاي نازك، كوتاه و جوراب نازك، استفاده از دامن به جز براي افراد خاص مانند زنان باردار، شلوارهاي چسبان و كوتاه، طلا و جواهراتي كه مستلزم سوراخ كردن قسمتي از بدن هستند به جز گوشواره، بلند بودن ناخن بيش از معمول، استفاده از ناخن مصنوعي، جواهرات ناخن يا طرح‌هاي هنري روي ناخن و لاك، استفاده از جواهرات و زيورآلات غير معمول مانند زنجير پا و نگين‌هاي دندان ممنوع است.

آرايش صورت و مو به طور غير متعارف مانند تاتو كردن، بافتن مو و درست كردن مو به صورت تيغ تيغي، مانتوهاي نامناسب مانند مانتوهاي كوتاه بالاتر از زانو، مانتوهاي بلند داراي چاك بالاتر از زانو، مانتوهاي تنگ و چسبان و مانتو با رنگ‌هاي تند و زننده و چادرهاي نامناسب مانند چادرهاي نازك و توري از مصاديق غير مجاز براي دختران است.

مصاديق غيرمجاز براي پسران؛ رنگ كردن مو ممنوع
اين بخشنامه مي‌افزايد: استفاده از كراوات و پاپيون، استفاده از البسه زنانه، شلوارهاي كوتاه، چسبان، تنگ و نازك، استفاده از زيورآلات، گردن بند، زنجير، مچ‌بند، دستبند، گوشواره، لاك و انگشتر طلا (به استثناي حلقه ازدواج) و استفاده از رنگ‌ها و آرايش‌هاي مو به صورت تند و زننده ممنوع است.

بلند بودن مو بيش از حد معمول به طوري كه از يقه لباس پايين‌تر بيايد، استفاده از كلاه ورزشي، كلاه‌هاي نامتناسب با محيط دانشگاه، برداشتن ابرو، تاتو و رنگ كردن آن، لباس‌هاي اندامي مردانه، تنگ و چسبان با آستين خيلي كوتاه مانند حلقه‌اي يا ركابي مصاديق غير مجاز براي پسران دانشجو است.

مصاديق غير مجاز براي دختران و پسران؛ پوشيدن لباس‌هاي داراي تصاوير عاشقانه ممنوع
در اين بخشنامه آمده است: مچ‌بندهاي دست و پا غير متعارف كه داراي نقوش زننده، علائم گروه‌هاي ضد اسلام، ضد انقلاب و ضد اخلاق و يا رنگ‌دار، پولك‌دار، چراغ‌دار، قفل‌‌دار و زنجير دار هستند، استفاده از پيشاني‌بند، شال و دستمال گردن، كمربند، انگشتر و كيف‌هايي كه داراي نقوش و نوشته‌هايي با حروف لاتين و زننده يا داراي علامت گروه‌هاي ضد اسلام، ضد انقلاب و ضد اخلاق باشد، ممنوع است.

استفاده از لباس‌هايي كه روي آن تصاوير زن، الفاظ ركيك، عبارات عاشقانه و مبتذل، تصاوير فكاهي، پوچ و بي‌معنا، شعارهاي قومي و نژادي، آرم و نشانه‌هاي ضد اسلام، ضد انقلاب و گروه‌هاي خاص حاوي تبليغات تجاري كه بر اساس هنجارهاي اجتماعي مي‌تواند زننده يا توهين‌آميز تلقي شوند يا محيط آموزشي را خصمانه سازد، خالكوبي در نواحي قابل رؤيت بدن، استفاده از لباس‌ها و آرم‌هايي كه متعلق به گروه‌هاي خاص انحرافي از جمله رپ و هوي است، تاتو صورت (لب، ابرو و چشم) مصاديق غير مجاز براي دختران و پسران دانشجو است.

رنگ لباس‌ها نبايد تند و زننده باشد
در اين بخشنامه در خصوص پوشش در دانشگاه‌ها آمده است: لباس‌ها همواره بايد ساده و آراسته، با وضعيت مناسب و در شأن دانشگاه بوده و با لباس‌هاي ساير محيط‌‌ ها نظير جشن‌ها و محيط هاي تفريحي و ورزشي متفاوت و به دور از مدل‌هاي افراطي باشد، رنگ لباس‌ها بايد متعادل بوده و تند و زننده نباشد به‌گونه‌اي كه موجب جلب توجه نشود، لباس‌هاي مورد استفاده در دانشگاه بايد از مصاديق لباس‌هاي غير مجاز نباشد.

پوشيدن كفش با پاشنه بيش از 5 سانتي‌متر ممنوع
كفش‌ها بايد ساده و در شأن و منزلت دانشگاه باشد، كفش‌هاي صندل و دمپايي، پاشنه‌هاي خيلي بلند (بالاي 5 سانتي متر)، پوتين‌هاي بلند (تا زانو) در صورتي كه بر روي شلوار پوشيده شود و كفش‌هايي كه در مهماني‌ها و مجالس ويژه استفاده مي‌شود در محيط دانشگاه نبايد پوشيده شود، پوشيدن جوراب در محيط آموزشي لازم است، رنگ جوراب‌ها و كفش‌ها بايد متعادل بوده، تند و زننده نباشد.

جواهر و زيورآلات مورد استفاده در محيط آموزشي بايد از مصاديق مجاز مانند حلقه ازدواج و ساعت باشد؛ استفاده از مواد معطر ملايم مجاز است.

استفاده از پروتز و ژل براي پسران و لوازم آرايشي صورت براي دختران ممنوع
بهداشت و پاكيزگي فردي شرط لازم براي دانشجويان است، آرايش‌هايي كه جنبه زيبايي، جلب توجه ديگران را دارد در محيط آموزشي ممنوع است مانند استفاده از پروتز و ژل براي پسران و لوازم آرايشي صورت براي دختران.

طول ناخن‌ها بايد مناسب باشد ضمن اينكه استفاده از لاك، ناخن مصنوعي و جواهرات ناخن ممنوع است و آرايش و پيرايش موها بايد مناسب با شأن دانشگاه باشد.

پوشيدن لباس‌هاي فرم خيلي تنگ و يا خيلي گشاد مجاز نيست
اين بخشنامه در خصوص پوشش مختص به بخش‌هاي باليني، حرفه‌اي و آزمايشگاهي مي‌افزايد: پوشيدن لباس فرم در بخش‌هاي باليني و حرفه‌اي ضروري و لازم است؛ پوشيدن لباس‌هاي فرم خيلي تنگ و يا خيلي گشاد مجاز نيست و ضخامت لباس‌هاي فرم بايد به گونه‌اي باشد كه از وراي آن لباس‌هاي زير مشخص نباشد ( از پوشيدن لباس زير به تنهايي و يا لباس‌هاي ركابي و حلقه‌اي كه قسمتي از بدن مشخص مي‌شود بايد خودداري شود).

لباس‌ها بايد تميز و مرتب باشد به خصوص لباس‌هايي كه در محيط بيمارستان استفاده مي‌شود؛ پوشيدن جوراب با ضخامت مناسب و كفش با پاشنه مناسب ضروري است، استفاده از جواهرات و زيورآلات در محيط هاي باليني، كارآموزي و كارورزي بايد از مصاديق جواهرات و زيورآلات مجاز باشد و استفاده از عطر و ادكلن با بوهاي تند در بخش‌هاي باليني ممنوع است؛ آرايش صورت و بلندي ناخن‌ها در بخش‌هاي باليني و تشخيصي ممنوع است.


کد مطلب: 1677

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcc.mqsa2bqemla82.html?1677

تيترآنلاين
  http://titronline.ir