تيترآنلاين - ناشر از وحشت خمیر شدن کتاب، خودسانسوری می‌کند - نسخه قابل چاپ

ناشر از وحشت خمیر شدن کتاب، خودسانسوری می‌کند

29 مرداد 1392 ساعت 20:53

به نظر بهتر است اول سطح کار ممیزی در ارشاد کمی ساده‌تر و کمی جامع‌نگرتر شود و به مرور در برخی زمینه‌ها کار به ناشران سپرده شود


یک ناشر پیشکسوت معتقد است، سپردن ممیزی به ناشران کمکی نمی‌کند و بهتر است نگاه ممیزی ساده‌تر و جامع‌نگر‌تر شود.

منوچهر حسن‌زاده - مدیر نشر مروارید - در گفت‌وگو با ایسنا، درباره‌ی اظهارات علی جنتی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - در زمینه برداشتن ممیزی پیش از چاپ کتاب‌ها توسط وزارت ارشاد و سپردن کار به ناشران، گفت: از نظر من، این اتفاق کمکی نمی‌کند و اگر ارشاد فرآیند بررسی کتاب‌ها را کمی سریع‌تر و فرهنگی‌تر کند و به تدریج این هماهنگی بین ارشاد، ناشران و نویسندگان ایجاد شود و بعد ممیزی برداشته شود، بهتر است؛ زیرا اگر ممیزی به ناشر سپرده شود، ناشر از وحشت خمیر شدن کتاب، ناگزیر به خودسانسوری می‌شود.

او در ارائه پیشنهاد برای بهبود وضعیت ممیزی کتاب در کشور گفت: به نظر بهتر است اول سطح کار ممیزی در ارشاد کمی ساده‌تر و کمی جامع‌نگرتر شود و به مرور در برخی زمینه‌ها کار به ناشران سپرده شود.

حسن‌زاده تأکید کرد: ناشر نمی‌تواند هیأت ممیزه ایجاد کند. ممکن است کسی شعری بگوید و مسأله‌ای داشته باشد و ناشر متوجه آن نشود. اگر در این صورت اعتراضی شود، ناشران دیگر سنگر دفاعی ندارند. از نظر من، در این تغییر مدیریتی که اتفاق افتاده، تنها کافی است کمی آرامش به این فضا بازگردانده شود.


کد مطلب: 6041

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcc.0qea2bqxsla82.html?6041

تيترآنلاين
  http://titronline.ir