وظيفه اصلي رسانه ملي رفتن به دل بحران است نه گوشه اي کز کردن و عبور بي صدا از مسايل

مصطفي صادقي

آريا , 8 بهمن 1390 ساعت 21:06

جناب ضرغامي وظيفه اصلي رسانه ملي رفتن به دل بحران است نه عبور بي صدا از مسايل مهم و البته پس از تمام شدن ماجرا قيافه پيروز و ظفرمندانه گرفتن و به ميدان آمدن!


سکه بالاخره ارزان شد و ارزش پول ملي جاني دوباره گرفت تا ايراني ها چهارشنبه و پنج شنبه شب را با آرامش بخوابند . حالا ديگر همه چيز تمام شده است. حتي بي بي سي و رسانه هاي خارجي که در اين ماجرا کلي سورچراني کردند حالا از سر بي سوژگي باز به موضوعات سوخته اي در زمينه حوادث انتخابات سال 88 بازگشته اند و آن ماجراها را در صدر اخبار خود قرار داده اند.
اين طرف ماجرا ما مسايل جذاب و قابل تاملي در دو بخش وجود دارد . يکي از آنها مواضع مسوولين اقتصادي است و از آن جذاب تر برنامه هاي رسانه ملي!
1-خوب يادم هست چند سال پيش وقتي در جلسه خبري سخنگوي وقت دولت حضور داشتم و اتفاقا بحراني از اين دست در بازار کالا و اقلام رخ داده بود آقاي دکتر الهام زماني که با سوالات پي در پي خبرنگاران در خصوص علت گراني ها مواجه شد نگاهي به خبرنگاران حاضر در سالن انداخت و رسما انگشت اتهام را به سوي آنها نشانه رفت و گفت شما رسانه اي ها عامل ايجاد تورم رواني در جامعه هستيد و اين رويه البته با گذشت اين چند سال همچنان ادامه دارد.
2-حالا چند سالي است که ديگر دکتر الهام سخنگوي دولت نيست و دولت در ابتکاري جديد 2 سخنگو را براي خود برگزيده است. يکي از آنها شمس الدين حسيني سخنگوي اقتصادي دولت است.
اندکي در نام اين سمت دقت کنيد :"سخنگوي" "اقتصادي" "دولت" . اساسا هدف از انتخاب سخنگو براي يک بخش يا سازمان يا نهاد چيست؟جواب سوال آنقدر واضح است که نيازي به نوشتن آن نيست.
3-همين آقاي سخنگو برخي رسانه ها را عامل افزايش قيمت سکه و ارز معرفي کرده است.آقاي حسيني ! خوب اگر فرض کنيم اتهام شما درست باشد وظيفه شما در اين ميان چه مي شود؟ آيا شما سخنگوي اقتصادي دولت نبوديد؟ آيا اگر شما خود را به کنار نمي کشيديد و موبايلتان براي اصحاب رسانه باز بود يا اگر ما را قبول نداشتيدلااقل يکبار در آن چند روز روي آنتن تلويزيون حتي به صورت تلفني مي رفتيد در اين ماجرا هيچ تاثيري نداشت؟ آيا دولت روزنامه و خبرگزاري ندارد؟ آيا صدا و سيما هر وقت که شما خواستيد در اختيارتان قرار نگرفته است؟
4-آقاي وزير اقتصاد و سخنگوي محترم اقتصادي دولت ! چرا به مردم نمي گوييد که برخي سياست هاي اشتباه اقتصادي نيزاز عوامل اصلي اتفاقات اخير بوده است؟
5-آقاي سخنگو ! اگر قرار بود نرخ سود سپرده ها افزايش يابد و مخالفتي با آن نبود چرا اين مساله را زودتر رسانه اي نکرديد؟چرا در زمان غيبت رسانه اي شما آن مسوول دولت از عدم امضا خبر داد؟
6-دو سال پيش آقاي ضرغامي از رسانه اي که در آن مسووليت داشتم بازديد داشت . خاطرم هست زماني که با او در مورد سياست هاي سازمان متبوعش در توليدات تلويزيوني و راديويي و مخصوصا برنامه هاي خبري صحبت کردم او با افتخار از آنچه در ذهنش به عنوان برنامه داشت و نيز کارهاي صورت گرفته سخن گفت و من او را فردي يافتم که مي داند چه کار مي کند و مي داند چه کار مي خواهد بکند.
7-جناب ضرغامي حتما شما بهتر از من مي دانيد که وظيفه اصلي رسانه ملي رفتن به دل بحران است نه گوشه اي کز کردن و عبور بي صدا از مسايل مهم و البته پس از تمام شدن ماجرا قيافه پيروز و ظفرمندانه گرفتن و به ميدان آمدن!
مثلا وقتي که بي بي سي و صداي آمريکا و.. به صورت زنده و مستقيم ميدان التحرير را نشان مي دهند و وقايع را آنگونه که خودشان مي خواهند براي مردم تحليل مي کنند نبايد درست در همان زمان در کشور ما فيلم ها و تله فيلم هايي که هزاران بار پخش شده اند را از انبارها بيرون کشيد و به خورد مردم داد.
8-سوال بزرگ ذهن من اين است که در ماجراي اخير وقتي رسانه هاي بيگانه مانند من و تو و بي بي سي و صداي آمريکا و... آنچنان با بسته هاي خبري "بمبي" خود روي مغز مردم راه مي رفتند و در جامعه جو رواني نامناسبي ايجاد کردند که بخشي از آن به صورت مستقيم به کساني که ماهواره در منزل دارند منتقل شد و بدتر از آن بخش ديگرش سينه به سينه به صورت يک کلاغ چهل کلاغ در جامعه منتقل شد رسانه ملي (هم راديو و هم تلويزيون) چه اقدام ويژه اي انجام دادند؟
آقاي ضرغامي آيا مي توانيد کارنامه سازمان تحت نظرتان را در اين چند روز براي روشن شدن افکار عمومي در اختيار رسانه ها قرار دهيدو بگوييد چند دقيقه برنامه خبري و تحليلي در اين خصوص تهيه کرديد و چه نقشي در فرونشاندن اين جو رواني ايفا کرديد؟
9-نکته آخر:يکي از اخباري که اين روزها به طرز مشکوکي در فضاي مجازي (فيس بوک،سايت هاي ضد انقلاب و برخي رسانه هاي ديگر)منتشر شده است هجوم مردم به فروشگاههاي زنجيره اي !براي تهيه کالا و اقلام مورد نياز است!!! به نظر مي رسد اين موج خبري دومي است که آنها همسو با تحريم ها دنبال مي کنند. حالا اگر مي دانيد و بلديد که چه کار بايد بکنيد؛ بسم الله!


کد مطلب: 4043

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcc.0q0a2bqx1la82.html?4043

تيترآنلاين
  http://titronline.ir