تيترآنلاين - سفير اوكراين در تهران: انقلاب اوکراین شباهت های زیادی به انقلاب اسلامی ایران دارد - نسخه قابل چاپ

سفير اوكراين در تهران: انقلاب اوکراین شباهت های زیادی به انقلاب اسلامی ایران دارد

4 اسفند 1392 ساعت 22:46

وی تصریح کرد: مردم اوکراین تمایل چندانی به مدل توسعه به سبک روسی ندارند و خواهان مدل توسعه به سبک اتحادیه اروپا هستند


سفیر اوکراین در تهران از رویدادهای اخیر کشورش و سقوط دولت «ویکتور یانوکوویچ » به عنوان یک انقلاب یاد کرد و گفت : دوره سیاه کمونیستی در اوکراین رو به پایان است.

به گزارش ایرنا، «الکساندر سامارسکی» روز یکشنبه در نشست خبری با حضور تعدادی از رسانه های ایران گفت: در دو دهه گذشته که اوکراین به استقلال دست یافته است، تا به امروز حزب کمونیست در راس کار بود و رویدادهای اخیر و اعتراض های مردمی به فسادها، رشوه خواری ها و قانون گریزی های دولت یانوکوویچ باعث شد که دوره سیاه کمونیستی در اوکراین به پایان راه خود برسد.

وی با اشاره به حوادث زمان انقلاب اسلامی ایران در 35 سال گذشته و فرار شاه از ایران گفت: انقلاب اوکراین شباهت های زیادی به انقلاب اسلامی ایران دارد. در کشور ما هم وضعیت مشابهی وجود داشت و یانوکوویچ رییس جمهور سابق اوکراین قصد داشت از کشور خارج شود اما مرزبانان اوکراینی مانع از خروج وی شدند.

سفیر اوکراین در تهران گفت: تا بدین لحظه هیچ کشوری از جمله روسیه با اعطای پناهندگی به یانوکوویچ موافقت نکرده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تحریم های اخیر اتحادیه اروپا و آمریکا علیه اوکراین گفت: این تحریم ها مربوط به دوره جدید اوکراین نخواهد بود. این تحریم ها در واقع تحریم ها علیه اشخاصی بود که در بروز ناآرامی ها و کشتار مردم اوکراین نقش داشته اند و در واقع تحریم علیه اشخاص بود و نه تحریم علیه کشور.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که حوادث اخیر اوکراین چه تاثیری بر روابط کی یف با سایر پایتخت های جهان خواهد داشت گفت: این حوادث تاثیر چندانی بر روابط اوکراین با سایر کشورها نخواهد داشت و سفارتخانه های اوکراین در سایر کشورها وظایف خود را در جهت تامین منافع ملی و حفظ و تقویت روابط دو جانبه با کشورها ادامه می دهند.

سفیر اوکراین در تهران که ملاحظات خاصی در خصوص آینده روابط کشورش با ایران داشت در خصوص آینده روابط ایران - کی یف گفت: برای اظهارنظر در خصوص آینده روابط ایران و اوکراین باید کمی صبر کنیم.

وی با گله مندی از برخی اقدامات که به گفته وی از سوی دولت ایران انجام شده است گفت: دولت ایران در ماه های گذشته (در دوره دولت روحانی) واردات بخش قابل توجهی از محصولات کشاورزی به ویژه ذرت را از اوکراین متوقف کرد و با وجود این که بنده با وزیر صنایع به عنوان رییس ایرانی کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در این باره مکاتبه کرده ام اما هنوز پاسخی دریافت نشده است.

وی همچنین از برگزار نشدن جلسات کمیسیون اقتصادی ایران و اوکراین برای مدت طولانی ابراز نارضایتی کرد و گفت: در طول حدود 6 ماه اخیر برگزاری این جلسه دو بار از سوی طرف ایرانی به تعویق افتاده است ولی ما به دلیل اهمیت روابط با ایران، خواستار تشکیل هر چه سریع تر این کمیسیون هستیم. 

در روزهای اخیر جنایاتی علیه بشریت در اوکراین رخ داد

سفیر اوکراین در تهران در ادامه سخنانش با بیان اینکه در روزهای اخیر جنایاتی علیه بشریت در این کشور رخ داده است، گفت: از نظر من یانوکوویچ رییس جمهور سابق این کشور عامل این جنایات بوده اما دستگاه قضایی باید به این موضوع رسیدگی کند و در صورتی که یانوکوویچ مجرم شناخته شود به سزای اعمالش برسد.

وی همچنین درباره دولت آینده اوکراین گفت: در ماه می سال جاری میلادی در اوکراین انتخابات برگزار خواهد شد و سرنوشت دولت جدید مشخص می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا خانم تیموشنکو رییس جمهور سابق اوکراین که در طول دولت یانوکوویچ در زندان به سر می برد و روز گذشته آزاد شد، جایی در دولت آینده اوکراین خواهد داشت یا خیر؟ گفت: تیموشنکو هنوز برنامه های خود را اعلام نکرده است اما تاکنون سه نفر برای نخست وزیری اوکراین نامزد شده اند و به نظر می رسد که کاندیداتوری تیموشنکو برای پست نخست وزیری در دست بررسی است. 

مردم اوکراین تمایل چندانی به مدل توسعه به سبک روسی ندارند

سفیر اوکراین در تهران همچنین درباره تاثیر حوادث اخیر کشورش در آینده روابط اوکراین و روسیه هم گفت: فکر می کنم آینده روابط دو کشور عادی خواهد بود ضمن اینکه مردم اوکراین تمایل زیادی به پیوستن به اتحادیه اروپا دارند و همین موضوع ، یکی از اصلی ترین دلایل اعتراض های آنان بود.

وی تصریح کرد: مردم اوکراین تمایل چندانی به مدل توسعه به سبک روسی ندارند و خواهان مدل توسعه به سبک اتحادیه اروپا هستند.


کد مطلب: 6365

آدرس مطلب: http://titronline.ir/vdcb.0b0urhbfsiupr.html?6365

تيترآنلاين
  http://titronline.ir